3 sierpnia na tyłach pawilonu „Niepodległa. Miejsce spotkań” w Łazienkach Królewskich, stanęła nietypowa instalacja artystyczna przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Ponad tysiąc roślin z polskich ogrodów i łąk utworzyło kwiatową przestrzeń, która zaprasza odwiedzających do zanurzenia się w spokoju, skupieniu, do spotkania z samym sobą.


Reklama

Projekt powstał w ramach obchodów 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i stanowi tymczasowy unikatowy eksponat, który można podziwiać do 8 sierpnia. Wnętrze sześciokątnej, blisko 3 metrowej oranżerii zostało wypełnione kwiatami. Dookoła obiektu rozciągnięto kolorowe wstążki, na wzór odświętnych dekoracji przy przydrożnych kapliczkach.

Fot. Bartłomiej Trzeszkowski dla Centrum Myśli Jana Pawła II

W środku, na podwieszonej pod sufitem konstrukcji, pojawiły się setki bukietów kwiatowych, które zgodnie z prawami natury zostały poddane naturalnemu procesowi starzenia zachowując swoje naturalne piękno. Autorom zależało na stworzeniu klimatu polskich łąk i ogrodów, więc dominujące znaczenie odegrały tu gatunki pochodzące od rodzimych producentów. Znalazły się tu między innymi: czosnek, astry, goździk gałązkowy, szałwia, dziurawiec, chryzantema, koniczyna, nawłoć, kalina, mikołajek , zatrwian, szarłat, len suszony, wrotycz, pszenica, pszenżyto, koper czy żeniszek. Piękne uzupełnienie stanowiła wibrująca soczystą pomarańczową barwą miechunka – physalis (od łacińskiej nazwy Physalis peruviana L.). Kwiatem przewodnim w kompozycji jest goździk, który odgrywał dominującą rolę w schyłkowym okresie PRL. „Próbujemy odczarować oczywiste skojarzenia,  pokazać urodę tego gatunku i ukazać różnorodność jego odmian” – mówi Karolina Ben-Bujanowicz, producentka instalacji.

Zamysł kolorystyczny oparty był na dużych kontrastach: oprócz wspominanego pomarańczu – niebieski, fioletowy, żółty, biały, różowy, zielony.

Fot. Bartłomiej Trzeszkowski dla Centrum Myśli Jana Pawła II
Fot. Bartłomiej Trzeszkowski dla Centrum Myśli Jana Pawła II
Fot. Bartłomiej Trzeszkowski dla Centrum Myśli Jana Pawła II

W dolnej części instalacji zostały ustawione ażurowe trawy min. miskant olbrzym, trawa pompasowa, rozplenica. Niektóre z nich są wysokie i strzeliste, inne tworzą kłębiaste czupryny albo strzępiaste rozłogi. W tej kompozycji świetnie wyglądają razem, tworząc przestrzeń na kilku płaszczyznach.

Założeniem autorów było to, abyśmy po przekroczeniu progu instalacji zostali otuleni kwiatami, zapachem, muzyką – co pobudza nasze wszystkie zmysły.

„Bardzo cieszę się, że wyszliśmy do ludzi z tą instalacją florystyczną w przestrzeń publiczną  – reakcje ludzi są niesamowite i bardzo nas to cieszy.” – mówi Anna Więcko, autorka kwiatowej aranżacji.

Ekspozycji towarzyszyły działania wolontariuszy, którzy w niedzielę, 4 sierpnia rozdawali spacerującym po parku gościom nasiona goździka wraz ze specjalnie przygotowanym przesłaniem projektu: “Zwyczajny – niezwyczajny. Od Ciebie zależy, czy z ziarna wyrośnie kwiat.”

Fot. Bartłomiej Trzeszkowski dla Centrum Myśli Jana Pawła II
Fot. Bartłomiej Trzeszkowski dla Centrum Myśli Jana Pawła II
Fot. Bartłomiej Trzeszkowski dla Centrum Myśli Jana Pawła II

Wystawę  w weekend otwarcia zobaczyło ponad 2 tysiące osób. Odwiedzający z zaciekawieniem zaglądali do kwiatowej instalacji, a zapach, dźwięk i kolory nie pozostawiły nikogo obojętnym. Oprócz źródła do refleksji “Ustrojenie” okazało się być piękną scenerią fotograficzną.

Używając kwiatów jako symbolu pamięci, nadziei i miłości Centrum Myśli Jana Pawła II odnosi się do wydarzeń sprzed 40 lat, kiedy to warszawiacy spontanicznie układali właśnie kwiaty na trasie przejazdu papieża podczas pierwszej pielgrzymki, tworząc wspominane do dziś „kwietne dywany”. Tak jak w roku ‘79, kwiaty znów odgrywają tu rolę pokojowego narzędzia społecznego: łączą, nie pytając nikogo o poglądy.

Autorem projektu „Ustrojenie” jest Dawid Zalesky – site-specific designer, scenograf, twórca interdyscyplinarny. Ukończył studia na Akademii Teatralnej w Pradze – katedra Scenografii Dramatycznej oraz katedra Scenografii Alternatywnej, specjalizacja Site Specific. Był stypendystą ENSAAMA-Olivier de Serres w Paryżu. Poza scenografią i designem zajmuje się projektowaniem graficznym. W swojej działalności łączy wiele mediów z obszarów sztuk wizualnych. Jest współtwórcą i uczestnikiem licznych projektów oraz festiwali m.in.: Praguebiennale 2, Survival Wrocław, Łódź Design Festival, Gdynia Design Days, Wawa Design Festiwal, Festiwal ASVOFF, Prague Quadriennale, Festiwal Przemiany. Jego prace pokazywane były w takich światowych instytucjach jak: Tabloid Gallery w Tokio, Center Pompidou w Paryżu, czy warszawskich: Centrum Nauki Kopernik, Narodowy Instytut Audiowizualny, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. Współpracował m.in. z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu.

Fot. Bartłomiej Trzeszkowski dla Centrum Myśli Jana Pawła II

Za aranżację florystyczna odpowiada Anna Więcko – floral designer, absolwentka SGGW – Katedra Roślin Ozdobnych, dyplomowana mistrzyni florystyki – tytuł zdobyty w Akademii Marioli Miklaszewskiej, absolwentka Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej i Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, absolwentka Wydziału Ekonomii na Uniwersytecie w Białymstoku. Pełniąc funkcje prezesa Stowarzyszenia Florystów Polskich w okręgu mazowieckim, odpowiedzialna była za organizację Mistrzostw Florystycznych w Warszawie, cyklicznych imprez florystycznych i happeningów m.in. na Kongresie Kobiet w Warszawie, oraz przy Święcie Róży w warszawskim Ogrodzie Botanicznym. Uczestniczka wielu pionierskich pokazów oraz kursów  florystycznych, organizowanych na polskim rynku, z udziałem międzynarodowych mistrzów branży. Współtwórca produkcji filmów krótkometrażowych – w roli kierownika produkcji i scenografa, oraz produkcji reklam dla telewizji TLC. Z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości, na zlecenie Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie, zrealizowała m. in. projekt flagi, złożonej z ponad 2 tysięcy żywych kwiatów. Prowadzi warsztaty, szkolenia florystyczne i plastyczne. Na co dzień z powodzeniem dzieli swoje dwie pasje.

Dźwięk: Aleksandra Klimczak –w 2013 skończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie wybitnej śpiewaczki – Anny Radziejewskiej. Z jednej strony w tradycyjnym operowym repertuarze współpracuje z cenionymi narodowymi instytucjami kultury, takimi jak Filharmonia Narodowa czy Polska Opera Królewska, z drugiej zaś intensywnie eksploruje przestrzenie szeroko pojętej współczesnej sztuki i wokalistyki, począwszy od intuicyjnej improwizacji, poprzez łączenie głosu z elektroniką czy fieldrecordingiem, a także rozszerzone techniki wokalne, po performans i audio-art. Gościła na rozmaitych scenach i festiwalach, m.in. The Huddersfield Contemporary Music Festival, Festiwalu Wratislavia Cantans, Studiu Koncertowym Polskiego Radia, TW-ON, Filharmonii Dolnośląskiej, Teatru Narodowego w Miskolc, Warszawskiej Opery Kameralnej, Opera Nova w Bydgoszczy, Teatru Wybrzeże, Teatru Współczesnego we Wrocławiu, Nowego Teatru, Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego, Teatru 6. Piętro. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez artystów, takich jak Maja S.K. Ratkje, Olga Szwajgier, Michael Chance, Teresa Żylis-Gara, Ingrid Kremling, Elizabeth Wilke, Marek Rzepka oraz Anita Garanca.


Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl