Wiosenne drobiazgi

19/03/2012

Zakwitły pierwsze wiosenne geofity, czyli rośliny gromadzące zapasy pokarmowe w organach podziemnych. Jest to bardzo lubiana grupa roślin ozdobnych. Większość posiada delikatne, malutkie kwiaty, często w intensywnych barwach. Jednym z najefektowniejszych rodzajów jest szafran (Crocus), nazywany krokusem. Należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae) i posiada bulwę. Spośród gatunków kwitnących wiosną najczęściej uprawiane to krokus złoty i krokus wiosenny. Znane są także gatunki kwitnące jesienią, w tym szafran okazały (Crocus sativus), którego znamiona słupka po wysuszeniu to jedna z najdroższych przypraw świata! Krokusy są chętnie stosowane w trawnikach na terenach zieleni. Przykładem mogą być nasadzenia na Jasnych Błoniach w Szczecinie, gdzie co roku tysiące krokusów zwiastuje nadchodzącą wiosnę. Widok jest oszałamiający!!!


Reklama


krokus wiosenny


krokus złoty

Oprócz krokusa do rodziny kosaćcowatych należą także inne wiosenne drobiazgi – irysy. W ogrodach już pod koniec lutego, często pod śniegiem, można znaleźć irysa Danforda (Iris danfordiae). Gatunek posiada niezwykłe kwiaty – cytrynowe, z ciemnymi cętkami. Gatunek posiada cebulę, w naturze rośnie w Turcji. Nieco później kwitnie irys żyłkowany (Iris reticulata) o ciemnoniebieskich kwiatach, z pomarańczowym grzebieniem. Jest uroczy.


irys Danforda


irys żyłkowanyPiękną wczesnowiosenną rośliną cebulową jest także śnieżnik (Chionodoxa) z rodziny hiacyntowatych (Hyacinthaceae). Kwiaty śnieżnika są zjawiskowe – jak gwiazdki. Mogą być białe, niebieskie lub różowe, ale najpiękniejsze są te w kolorze nieba. Najpopularniejszym jest gatunek śnieżnik lśniący (Chionodoxa luciliae), którego ojczyzną jest Turcja.


śnieżnik lśniącyDo hiacyntowatych należą również cebulica syberyjska o lazurowych kwiatach oraz bardzo sympatyczna piękność z Kaukazu – puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides var. libanotica) kwitnąca na jasnobłękitno.


cebulica syberyjska


puszkinia cebulicowataNa koniec zagadka. Kto pierwszy na forum napisze aktualną nazwę gatunkową rośliny zaprezentowanej poniżej otrzyma nagrodę – mieszankę cebul bardzo atrakcyjnych nowości. Zapraszamy do zabawy!


Zagadka – co to za gatunek?

O autorze

Piotr Salachna

Profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, doktor z zakresu roślin ozdobnych, dyplomowany mistrz florystyki, międzynarodowy sędzia florystyki.