Zgarnij 5000 zł i pokaż, że jesteś przedsiębiorczy

06/06/2010

 

konkursPolacy są w absolutnej czołówce Europy jeżeli chodzi o gotowość do założenia swojej firmy. Jak to się przekłada na liczby?

W 2009 roku powstało w Polsce 350 tys nowych podmiotów gospodarczych / wg. GUS/. Należy dodać, że w tym mam 308 tys. firm tzw. jednoosobowych działalności gospodarczych. Uzupełnieniem tej wiedzy niech będzie fakt, że wg. Urzędów Pracy było w tej masie 65 tys. bezrobotnych, którzy zdecydowali się na rozpoczęcie działalności.

Wyniki imponujące?
Raczej nie biorąc, pod uwagę 2 miliony zarejestrowanych bezrobotnych. Gorzej jest z tzw. prawdziwą przedsiębiorczością. Tylko co 6 Polak wykazał się w ostatnich latach jakąkolwiek przedsiębiorczością. / wg. badań prowadzonych dla fundacji Polska Przedsiębiorcza./ Nie chodzi tutaj tylko o przedsięwzięcia biznesowe, ale o zwykłą kreatywność w codziennym życiu.

Co nas motywuje do otwarcia swojej firmy?
Niestety jest to często tzw. motywacja przymusowa, zagrożenie utratą pracy lub brakiem jej dostania. Tezę tą potwierdza wysyp firm w roku 2009, kiedy to kryzys zaczął zaglądać w oczy wielu firmą. Zwolnienia i ograniczenia przyjęć nowych pracowników dały efekt wysypu nowych Przedsiębiorców. Kolejnym motywatorem wg badań jest możliwość dostania dotacji z Unii czy z Urzędu Pracy.

Gdzie mamy główne bariery?
Otóż w wychowaniu naszych dzieci, czyli w barierach mentalnych wynikających z systemu szkolnictwa, etosu pracy i braku pozytywnych bodźców do zarabiania pieniędzy. Dzieci obserwują swoich rodziców, naśladują ich zachowania i w konsekwencji powielają stare myślenie. Tutaj widać, że najlepiej idzie nam być przedsiębiorczym na stałym etacie.
Szkoła też nie uczy bycia przedsiębiorczym. Wyrównuje w dół i ambitne jednostki uważa za przeszkodę.

A czy Ty jesteś przedsiębiorczy?
Pokaż jak to u Ciebie wygląda, weź udział w konkursie fotograficznym. Nadeślij prace, które będą głosem w dyskusji na temat postaw przedsiębiorczych (lub ich braku), biznesowych pomysłów młodych ludzi oraz sposobów ich realizacji.
Szczegóły konkursu na http://www.cittru.uj.edu.pl/?q=pl/node/1184
Do zgarnięcia nagroda główna 5000 zł.

O autorze
Janusz Błaszczyk

Janusz Błaszczyk

Współzałożyciel i Redaktor Naczelny forumkwiatowe.pl - portalu dla florystów i nie tylko. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego. Z florystyką związany od 1989 roku. Na stałe mieszka i pracuje w Krakowie... Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...