W dzisiejszych czasach media społecznościowe odgrywają kluczową rolę w skutecznej promocji firm i budowaniu relacji z klientami. Jedną z najpopularniejszych platform jest wciąż Facebook, dzięki któremu przedsiębiorcy, właściciele kwiaciarń mogą być w ciągłym kontakcie ze swoimi klientami i prezentować swoją ofertę. Wymaga to jednak wkładania swojej energii w coś, co tak naprawdę nie jest głównym zajęciem florysty, a jeśli chcemy tworzyć treści, które angażują odbiorców i zdobywają zadowalające zasięgi, to trzeba na to poświęcić jeszcze więcej uwagi, czasu i pracy. W tym miejscu warto się zastanowić czy nie lepiej skorzystać z usług profesjonalisty, a jeśli to nie jest możliwe, to może zainwestować w rozwój własnych umiejętności by sprawniej osiągać lepsze wyniki. Jest jeszcze jedna kusząca opcja, czyli wykorzystanie możliwości jakie oferuje sztuczna inteligencja. Czy rozwiązania oparte na AI mogą więc być przydatne dla florysty, który reklamuje swój biznes w social mediach? Skupmy się na najbardziej spopularyzowanym narzędziu jakim jest ChatGPT.


Reklama

ChatGPT w służbie florysty

Florysta, posiadając fanpage na Facebooku, może wykorzystać zaawansowane narzędzia sztucznej inteligencji do zwiększenia swojej widoczności i angażowania klientów. Dzięki narzędziom takim jak ChatGPT, można tworzyć posty, harmonogram publikacji, generować pomysły na kampanie reklamowe i dostarczać wartościowe informacje dla klientów. AI wspomaga proces tworzenia treści, pozwalając zaoszczędzić czas i skupić się na innych aspektach swojego biznesu. Wystarczy zadać pytanie by w przeciągu kilku sekund wygenerować nowe pomysły na treści, czy nawet gotowe teksty do postów, hasztagi i emotikony. To świetna pomoc, zwłaszcza jeżeli napisanie kilku zdań do posta zajmuje nam zbyt wiele czasu. Jakość tych treści zależy jednak od tego czy potrafimy odpowiednio pokierować tym narzędziem i umiejętnie korzystać z jego potencjału. Oprócz tego, trzeba też pamiętać o tym, że ChatGPT nie może być traktowany jako źródło wiedzy, na którym można w 100% polegać. Dla przykładu poniżej zamieszczam screen, na którym widać jak ChatGPT odpowiada na proste pytanie: “Jak drutować gerberę?”. Czy taka odpowiedź jest poprawna i wyczerpująca? Czy takiej udzieliłby florysta? Oceńcie sami.

Drutowanie gerbery według ChatGPT. Źródło: https://chat.openai.com

Wróćmy jednak do tematu tworzenia treści na social media. Teksty czy pomysły na posty wygenerowane przez sztuczną inteligencję muszą być odpowiednio przeredagowane i dopasowane do naszej grupy docelowej oraz branży. Komunikacja powinna być przecież unikalna, interesująca i dostosowana do potrzeb naszych klientów. Narzędzia AI na chwilę obecną potrafią tworzyć treści i pomysły, ale nie są w stanie stworzyć czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego. To my, ludzie, jesteśmy kreatywnymi twórcami komunikacji.

Należy więc podkreślić, że sztuczna inteligencja nie zastąpi ludzkiej kreatywności i wiedzy. To człowiek nadal ma decydujące znaczenie w tworzeniu dobrej komunikacji z klientami. AI jest jedynie narzędziem, które ułatwia pracę, ale to człowiek ma wizję i umiejętność tworzenia unikalnych treści.

Póki co nie zastąpią więc one dobrego specjalisty, ale z pewnością są przydatnym narzędziem wspomagającym prowadzenie fanpage’a. Oczywiście, mogą one przyspieszyć niektóre procesy, ale nadal wymagają naszej uwagi, wiedzy i zaangażowania. Nawet przy wykorzystaniu AI, ktoś musi nadzorować cały proces, podejmować decyzje i dopracowywać treści, aby osiągnąć zamierzone cele.

Wniosek jest taki, że narzędzia AI są cennym dodatkiem, który może przyspieszyć pracę, jednak nie zastąpi on nas samych w roli twórców unikatowych treści na potrzeby mediów społecznościowych. Warto więc inwestować w rozwój własnych umiejętności i świadomie korzystać z potencjału AI, aby osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty w komunikacji ze społecznością online.

O autorze

Julia Błaszczyk

Wydawca portalu ForumKwiatowe.pl. Absolwentka Szkoły Trenerów Zarządzania MATRIK oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.