Wracamy do zapomnianego zwyczaju

15/08/2014

W piątek, 15 sierpnia, na płycie Małego Rynku w Krakowie odbył się się konkurs na najpiękniejszy bukiet w ramach projektu Cudowna Moc Bukietów. Instytut Dziedzictwa zorganizował wydarzenie nawiązujące do starego polskiego zwyczaju przygotowywania wiązanek z ziół, kwiatów i owoców w dniu Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryii Panny, zwanego świętem Matki Boskiej Zielnej. Bukiety zielne święcono okazując w ten sposób szacunek do natury, która żywi, leczy i zachwyca.


Reklama

W tym roku zaplanowano trzy kategorie konkursowe:

  • Tradycyjny Bukiet Zielny
  • Bukiet Miejski
  • Bukiet “Mały” przewidziana specjalnie dla dzieci do lat 13.

 

wyróżnienie

Dla zwycięzców poszczególnych kategorii przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe, finansowe, jak również wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Imprezie towarzyszyły m.in. bezpłatne warsztaty zielarskie w klimatycznym wnętrzu dawnej zielarni aptecznej, współorganizowane z Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas warsztatów można było nauczyć się suszenia ziół i robienia zielników, posłuchać wykładu o roślinach leczniczych i ich zastosowaniu, a także poznać historię tworzenia zielników.

W tworzenie bukietów angażowały się całe rodziny, a ludzi z bukietami można było zobaczyć w wielu miejscach miasta. Honorowy patronat na imprezą objęła małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, która również przygotowała bukiet z okazji sierpniowego święta.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl