Biżuteria floralna to wyroby bardzo precyzyjne, łączące w sobie techniki florystyczne z technikami złotniczymi i jubilerskimi. Zasady kompozycji są takie same, zmieniają się tylko środki techniczne. Kolekcja takiej biżuterii została przygotowana na wystawę pt. “Chryzantemy i perły”, która miała uświetnić “Bal karnawałowy z Marianem Hemarem” w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie. Niestety, sytuacja na Ukrainie spowodowała odwołanie imprezy.


Reklama

Głównym motywem prezentowanych prac są tytułowe chryzantemy i perły. Wszystkie konstrukcje zostały wykonane od podstaw. Jest to bardzo mozolna i precyzyjna praca, wymagająca cierpliwości oraz dużych umiejętności florystycznych i złotniczo jubilerskich. Kompozycje kwiatowe wykonane z dużej ilości materiału roślinnego, które są oglądane z pewnej odległości, wielokrotnie mają niedociągnięcia, ale przy ilości kwiatów zaczynają się one gubić. Natomiast precjoza z biżuterii floralnej muszą być doszlifowane do najmniejszego detalu.

Tworząc takie naszyjniki i medaliony florysta zamienia swoje podstawowe narzędzia na m.in. pęsety, szkła powiększające, szydełka i wszelkiego rodzaju sprzęt precyzyjny. Należy pamiętać aby taki wyrób był w 100 % użytkowy. Musi posiadać stosowne zapięcia, zabezpieczenia przed uszkodzeniem ciała. Dobrze by było gdyby takie wyroby, podobnie jak niektóre wysokiej jakości wyroby jubilerskie, przy zastosowaniu minimalnych zmian mogły służyć nie tylko jako np. naszyjnik, ale też jako broszka lub spinka do włosów. Wielką zaletą a zarazem wadą jest ich trwałość. Ale dzięki temu są niepowtarzalne i unikatowe. 

Na zdjęciach poniżej można zobaczyć efekty tej pracy.

Zdjęcia: Kazimierz Chmiel Światłoczuły

Prace: Piotr Marzec

O autorze

Piotr Marzec

Mistrz florystyki, od 20 lat prowadzi kwiaciarnie w Zamościu. Laureat i finalista wielu konkursów florystycznych. Autor pokazów i wystaw florystycznych w kraju i zagranicą. W 2017 roku wydał książkę pt. "Florystyka w protokole dyplomatycznym".