Od kilku lat wrocławski rynek na miesiąc przed nastaniem lata zamienia się w zielony ogród tętniący życiem. Pośród zieleni, tymczasowych plaży i domków z wyrobami rękodzielniczymi oraz pysznościami do jedzenia odbywają się aż trzy imprezy związane z branżą florystyczną. Przez ponad tydzień trwa wystawa. Floryści chcąc pokazać swój pomysł dotyczący tematu „Kwiaty w mieście” wykonują aranżacje na konstrukcjach, budują kwietne słupy czy wolno stojące obiekty roślinne. Niestety nie wszystko co wymyślimy jest możliwe do realizacji… Bywa upalnie, deszczowo, burzowo, wietrznie, a czasem bardzo zimno, zatem nie każda roślina i nie każdy projekt wytrzyma takie wymagania pogodowe. Nie każdy też florysta zechce dostosowywać się do takich warunków pracy i założeń…Jednak zdarzają się tacy, którzy chcę innym pokazać czym się zajmują, jaką mają pasję, jak realizują się w życiu. Taka wystawa, to wyzwanie ale i zabawa, oderwanie się od tego, co robimy na co dzień, to też poświęcenie swojego czasu. W tym roku swoje prace prezentowali mistrzowie florystyki: Dominika Będkowska-Gajda, Agnieszka Mitko–Kominek i Marek Kucharski.


Reklama

praca: Dominika Będkowska
praca: Agnieszka Mitko – Kominek
praca: Agnieszka Mitko – Kominek
praca: Marek Kucharski
praca: Marek Kucharski
praca: Agnieszka Mitko – Kominek

Tydzień później odbywają się bezpłatne warsztaty dla dzieci. Na wydzielonej plaży, dzięki bezinteresownej pomocy zaangażowanych przyjaciół i florystów – Barbary Brużdziak – Spurtacz , Anety Kukli, Anny Rendzi i Renaty Pryt, którym serdecznie dziękuje za coroczną pomoc – powstają piękne, kwietne kompozycje, sprawiające radość każdemu dziecku. W tym roku chęć wzięcia udziału w warsztatach przerosła nasze oczekiwania. Kolejka dzieci ustawiła się przy naszej plaży już na pół godziny przed warsztatami i każde z dzieci z cierpliwością czekało na swoją kolej :-).

Warsztaty dla dzieci
Warsztaty dla dzieci
Warsztaty dla dzieci

Po warsztatach odbywa się konkurs na najładniejszy wianek. Na tę część wszyscy czekają z niecierpliwością. Już od godziny 16:00 wyczuwa się napiętą atmosferę – wtedy odbywa się przyjmowanie wianków do konkursu i nadawanie numerów. O 16:30 STARTUJEMY. Skromne, często nieśmiałe dziewczynki, dziewczyny i chłopaki – chochliki kolejno prezentują przygotowane wianki. Pokazowi towarzyszy radość, czasem niepewność i mnóstwo innych pozytywnych emocji…

Później, aby urozmaicić czas oczekiwania na wyniki, odbywa się szukanie ukrytego bukietu świętojańskiego. W końcu przychodzi czas na ogłoszenie przez wszystkich wyczekiwanych wyników. Ale ocena wianków to wcale nie jest łatwe zadanie, bo spośród tych ładnych trzeba wybrać te najładniejsze, za które przewidziano nagrody.

Nagrodę główną w konkursie w postaci vouchera upoważniającego do udziału w bezpłatnych warsztatach ufundowało Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno – Spożywczego we Wrocławiu.

Jakie były wyniki? Kto wygrał konkurs? W kategorii PROFESJONALISTÓW:

I miejsce zajęła – Klaudia Papierzańska, która przedstawiła interesującą i niecodzienną wersję wianka, przypominającego kwietny pióropusz czy też elegancki diadem. Zaskoczeniem była również możliwość założenia wianka odwrotnie – ozdobami w dół, co przypominało część kapelusza, chroniącego od słońca. Obie wersje przypadły nam do gustu i oczywiście obie nadawały się do noszenia :-).
II miejsce zdobyła – Justyna Podgórska,
III miejsce otrzymała – Marzena Rojek – Chmiel

Kwietny pióropusz, I miejsce wśród profesjonalistów, praca: Klaudia Papierzańska

AMATORZY bardzo pozytywnie nas zaskoczyli. Oto wyniki:

I miejsce zdobyła Aneta Mikołajczyk,
II miejsce należało do Renaty Pryt,
III miejsce zajął Paweł Piaseczny.

Publiczności najbardziej spodobał się wianek wykonany przez Marzenę Rojek – Chmiel, która uplasowała się na I miejscu, II miejsce publiczność przyznała Annie Rak, a III miejsce – Anecie Bańczyk.

I miejsce (profesjonaliści), praca: Klaudia Papierzańska
II miejsce (profesjonaliści), praca: Justyna Podgórska
II miejsce (profesjonaliści): Justyna Podgórska
Agnieszka Mitko-Kominek w wianku Klaudii Papierzańskiej
Profesjonaliści III miejsce i I miejsce publiczności, prace: Marzena Rojek – Chmiel

Konkurs i warsztaty poprowadzili Agnieszka Mitko -Kominek i Tomasz Chąchol.Wianki były oceniane przez komisję, w skład której wchodziły:
Agnieszka Gurgul, Aneta Kukla, Barbara Brużdziak – Spurtacz i
Agnieszka Mitko–Kominek.

Tegoroczne działania na rynku cieszyły się dużą popularnością. Wszystkim, którzy brali udział w konkursie i są z nami od kilku lat DZIĘKUJĘ :-). Brawa za odwagę należą się zupełnie nowym uczestnikom, których udział bardzo mnie cieszy i utwierdza w przekonaniu, że tego typu akcja ma sens. Oby wieści o niej niosły się dalej. Za rok znów się spotykamy – zapraszam!

Agnieszka Mitko – Kominek

zdjęcie: Agnieszka Mitko

O autorze

Agnieszka Mitko - Kominek

mistrzyni florystyki, absolwentka Szkoły florystycznej Małgorzaty Niskiej. Agnieszka Mitko-Kominek na Facebooku>>