Kraspedia kulista (Pycnosorus globosa) to roślina, która potrafi zwrócić na siebie uwagę. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa kraspedon oznaczającego „obramowanie”. Ma ono nawiązywać do wąskich, lancetowatych liści, które okalają jej nagie kwiatowe pędy. Jednak to nie liście, ale kwiaty są najciekawszą częścią tej rośliny.

Kraspedia należy do rodziny astrowatych (Asteraceae), a jej naturalnym obszarem występowania jest Australia, Nowa Zelandia i Tasmania. Jej kwiat wyrasta na szczycie smukłej, pozbawionej liści łodygi i jest tak na prawdę kwiatostanem składającym się z licznych, przylegających do siebie, maleńkich kwiatostanów. Wygląda bardzo charakterystyczne – jak żółta kulka, która w zależności od odmiany (z tych dostępnych na rynku kwiatowym) może być większa lub mniejsza – o średnicy od 2 do 4 cm. Kształt zazwyczaj jest okrągły (Paintball Pop, Paintball Globe), ale też może być bardziej spłaszczony (Paintball Jumbo) lub wydłużony (Paintball Poppy lub Silver Moon).

Kraspedia w kompozycjach florystycznych – a może farbowana?

We florystyce kwiaty te doskonale sprawdzają się jako mocny akcent w kompozycji lub jako materiał do tworzenia ciekawych dodatków, na przykład biżuterii floralnej. Wygląd kraspedii jest wyjątkowy i nieoczywisty, dzięki czemu aranżacje z jej udziałem zawsze wywołują zainteresowanie, a intensywny żółty kolor nie pozwala by nie pozostała zauważona. Kwiaty te dostępne są w wersji żółtej, aczkolwiek jeśli komuś zależy na innej barwie, to może je po prostu zafarbować. Do tego celu wystarczy farba w sprayu, np marki Oasis. Dzięki temu prostemu zabiegowi można uzyskać idealny kolor do kompozycji bożonarodzeniowych albo aranżacji w kolorach firmowych. Druga opcja barwienia kraspedii polega na zanurzeniu jej główki w roztworze z barwnikiem (np. holenderskiej firmy Centimo). Roztwór powinie być mieszanką alkoholu i wody (w proporcji 60% alkoholu i 40% wody), do której dodajemy barwnik. Po zanurzeniu kwiat schnie przez ok. 2 godziny. Dzięki takiemu zabiegowi można uzyskać głębokie, ciemne kolory.

Choć farbowanie kwiatów jest wygodnym rozwiązaniem stosowanym przez florystów, to zapewne nie każdemu się spodoba, bo… czy natura nie wie lepiej? Jej naturalny, żywy, mocny i radosny wygląd sprawia, że kraspedia jest doskonałą rośliną do dynamicznych, świeżych i wyrazistych aranżacji. Jej dodatkowym plusem jest to, że łatwo się zasusza zachowując w znacznym stopniu swój kolor. Jeśli chcemy uzyskać lepszy efekt, to trzeba zawiesić ją kwiatem w dół w ciemnym pomieszczeniu, wtedy łodygi będą proste, a kwiaty będą miały ładniejszy kolor.

Barwiona kraspedia
Craspedia Paintball, fot. danzigeronline.com
Farbowana kraspedia, fot. danzigeronline.com

Jak postępować z kraspedią w kwiaciarni

  • Kupując wybieraj kwiaty o mocnych łodygach i zdrowych, nieuszkodzonych i nie pylących główkach kwiatowych,
  • Przed przystąpieniem do prac florystycznych wstaw je do wody z odżywką, aby dobrze się nawodniły,
  • Ostrożnie postępuj z łodygami, ponieważ mogą się wygiąć i złamać.
  • Kwiaty w chłodni można przechowywać do tygodnia.
  • Kraspedia to generalnie bardzo trwały kwiat, który dłużej się zachowa jeżeli będzie trzymana z daleka od światła słonecznego, przeciągów, klimatyzacji, grzejników.
Craspedia Paintball, fot. danzigeronline.com
Craspedia Paintball, fot. danzigeronline.com
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl