W magicznym zamku Książ w Wałbrzychu, w dniach 1-5 maja 2024, odbyła się niezwykła wystawa kwiatowa podczas XXXIV Festiwalu Kwiatów i Sztuki. Tegoroczna edycja festiwalu była szczególnie wyjątkowa, ponieważ zbiegła się z obchodami 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Floryści przenieśli zwiedzających w podróż przez najpiękniejsze kraje Starego Kontynentu, celebrując różnorodność i piękno Europy.

“Książ sercem Europy” to temat przewodni wystawy, która wraz z kwiatami rozkwitała na zamkowych dziedzińcach i salach. Ponad stu florystów z całej Polski stworzyło niepowtarzalne aranżacje, przenosząc nas w egzotyczne rejony południa oraz na chłodne obszary północy Europy.

Każda z dekorowanych sal miała odzwierciedlać jeden z krajów Unii Europejskiej. Uczniowie Mistrzowskiej Szkoły Florystycznej Macieja Krzusa pod czujnym okiem swojego mistrza stworzyli min. dekoracje inspirowane Włochami, które doskonale wpisały się w unikatowy wystrój wnętrz, a każdy element kompozycji miał swoje miejsce i znaczenie, tworząc niezapomniany pejzaż karnawałowej fantazji.

Kolejne sale dekorowali absolwenci i uczniowie kierunku Florysta z Dolnośląskiego Zespołu Szkół z Jawora, a także floryści ze Stowarzyszenia Florystów Polskich i Międzynarodowego Instytutu Florystyki. Serce zamku, salę Maksymiliana dekorowała Marta Kondzielnik, która stworzyła instalację inspirowaną Brukselą: “drzewo życzeń silnej i stabilnej Europy”. Praca ta ma symbolizować spokój, radość i stabilizację, czyli emocje które towarzyszą mieszkańcom Unii Europejskiej.


Reklama

Jedną z atrakcji dodatkowych na Zamku Książ była wystawa nawiązująca do emocjonujących początków powstania Unii Europejskiej, pod tytułem “Unia od korzeni”. Zobaczyć ją można było w średniowiecznej części zamku, a jej autorem był estoński mistrz Ahti Lyra. Międzynarodowy Instytut Florystyczny na Zamku Książ nie tylko zaprezentował wyjątkowe aranżacje, ale także zorganizował egzamin na mistrza florystyki. Uczestnicy mieli okazję wykazać się talentem i kreatywnością, prezentując pięć prac egzaminacyjnych, w tym dużą formę, niespodziankę oraz ozdobę ślubną, której tematem przewodnim był motyw “historii ukrytej w bursztynie”. W trakcie festiwalu nie zabrakło również pokazów i prezentacji, w tym fascynujących florystycznych sukni wraz z efektownymi nakryciami głowy autorstwa Małgorzaty Szwagiel.

Niepowtarzalna atmosfera zamku Książ, połączona z wyjątkowymi aranżacjami kwiatowymi, sprawiła, że tegoroczna edycja Festiwalu Kwiatów i Sztuki była niezapomnianym świętem kwiatów i kreatywności. Podczas tego długiego weekendu, zwiedzający mieli okazję celebrować piękno natury oraz bogactwo florystyki na europejskim poziomie.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl