Pandemia zamknęła nas w domach na kilka tygodni, ale dziś można już wyjść, pospacerować, a nawet być turystą w swoim kraju. Można szukać artystycznych inspiracji nie tylko na Instagramie, ale także w realnym świecie. W tym celu gorąco polecamy Wam odwiedzenie najnowszej wystawy w Galerii MCK w Krakowie.


Reklama

Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza to wyjątkowa i przepiękna wystawa grafik i rycin stworzonych przez dawnych artystów i botaników. Prace te pochodzą z najsłynniejszych i najwybitniejszych graficznie albumów ornitologicznych i botanicznych tworzonych od XVI do XIX wieku. Ilustracje wykonane zostały w niesamowicie precyzyjny sposób, a praca nad nimi często wymagała zaangażowania kilku osób: botanika, rysownika, rytownika, kolorysty, drukarza. W efekcie powstawały prawdziwe dzieła sztuki, które do dziś zachwycają zarówno bogactwem form, kolorów i różnorodnością zobrazowanej na nich natury, jak i precyzją i estetyką wykonania.

Co można zobaczyć?

Na bogatą ekspozycję składa się ponad 40 atlasów flory i fauny (zarówno otwarte woluminy, jak i luźne karty), niemal 400 prac z wizerunkami ryb, ponad 90 oryginalnych wielkoformatowych plansz z przedstawieniami ptaków i roślin. Pokazane są w większości nigdy nieprezentowane zachwycające edytorsko grafiki i teki, w tym m.in. prace znanej przyrodniczki Marii Sibylli Merian, Georges’a Cuviera, Eleazara Albina, François Levaillanta czy słynne dzieło Ulissesa Aldrovandiego.

Hiperrealistyczne ręcznie kolorowane ryciny oraz najwyższej próby barwne miedzioryty o wyjątkowej maestrii wykonania przedstawiają nie tylko subtelne, drobiazgowo wyrysowane kwiaty, swojskie gatunki zwierząt, ale również majestatyczne portrety egzotycznych ptaków, niezliczone kształty ryb i niepowtarzalne barwne wzory motyli.

Działy wystawy

Wystawa jest przepięknie zaaranżowana. Prolog ekspozycji to Ostęp, gdzie uwaga skupiona jest na najbliższych, rodzimych gatunkach, które można obserwować i identyfikować w naszej strefie klimatycznej. Kolejna sala jest podróżą w egzotyczne Zamorze, pełne rajskich ptaków, motyli i roślin, odkrywanych podczas wypraw i naukowych ekspedycji w odległe zakątki, odnajdywanych w dżungli lub pod wodą. Ogromny zbiór kilkuset wizerunków ryb zachwyci nie tylko akwarystów. Dział Stół prowokuje do pytań i stanowi zachętę do dyskusji o rolnictwie, współczesnych dietach i globalnym wymiarze tych kwestii. Epilog wystawy to Ogród, ukazujący bogactwo świata roślin ozdobnych, ów szczególny obszar na pograniczu natury i kultury, a zebrane obrazy mogą nawet zainspirować do podejmowania własnych prób ogrodniczych.


Ekspozycja potrwa od 19 maja do 18 października, a w spotach zachęcających do jej oglądania odbiorcy usłyszą głos Krystyny Czubówny, doskonale znany z filmów przyrodniczych.

W MCK – podobnie jak w innych instytucjach kultury, które wznowiły działalności w związku z wciąż obowiązującymi ograniczeniami – przygotowano nowe zasady zwiedzania. W galerii przebywać może jednocześnie maksymalnie 15 osób. Zwiedzający i pracownicy mają obowiązek noszenia maseczek ochronnych i zachowania dwumetrowego dystansu. Przy wejściu umieszczono dozowniki z płynem do obowiązkowego odkażania rąk.

Ze względów bezpieczeństwa na razie nie będą przyjmowane grupy zorganizowane. Do odwołania zawieszone są spotkania, wykłady i warsztaty towarzyszące wystawie.

Galeria MCK będzie czynna od wtorku do piątku od godz. 13 do 19, a w soboty i niedzielę od godz. 11 do 19. Między godz. 13 a 14 pierwszeństwo wejścia będą miały osoby po 65. roku życia.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl