Jak zrobić wianek metodą wicia

05/08/2017

Metodę wicia możemy wykorzystać do wykonania wianka na głowę oraz wianka ozdobnego (na stół, na drzwi, do powieszenia np. pod żyrandolem lub na ścianie). Aby praca poszła nam szybko i sprawnie przed przystąpieniem do wykonania wianka należy przygotować sobie cały materiał florystyczny i dekoracyjny. Potrzebne nam będą oczywiście kwiaty i zieleń oraz materiały techniczne, które mogą się nieco różnić w zależności od rodzaju wianka i jego zastosowania. Co dokładnie będzie nam potrzebne? Spójrzcie na poniższą listę.


Reklama

Materiał roślinny:

  • Zieleń: najlepiej sprawdza się ruskus, pistacja, jodła, tuja, bukszpan, eukaliptus, aszparagus.
  • Kwiaty: właściwie wszystkie, by wydłużyć ich żywotność i świeżość polecam końcówki łodyg zanurzyć w kleju do żywych roślin, a kwiaty polne są delikatne i najmniej trwałe.

 
Materiały nieroślinne:

Do wykonania wianka ozdobnego na głowę najlepiej jest użyć drutu ozdobnego na szpulce (zdj. nr 1) , do wianka dekoracyjnego lepszy będzie drut na kołku (zdj. nr 2).

W obu przypadkach – wianek na głowę i dekoracyjny – przygotowujemy małe kępki kwiatów lub  zieleni , można je również połączyć kwiaty plus zieleń. Tak przygotowane małe „bukieciki” ułatwią nam wykonanie wianka.
 

R E K L A M A

 

Jak zrobić wianek na głowę

Do tego wianka najlepiej jest użyć jako bazy grubszego drutu na kołku, by do niego mocować małe kępki kwiatów/ zieleni. Długość drutu to obwód głowy osoby, dla której wykonujemy wianek. Do obwodu należy dodać plus/minus 3 cm, ponieważ rośliny zmniejszą trochę przestrzeń.

Przygotowany materiał roślinny mocujemy do drutu-bazy ozdobnym drucikiem na szpulce. Każdą kępkę owijamy 2-3 razy, za każdym okrążeniem mocno zaciągamy drucik by rośliny nie przesuwały się. Kępki roślin układamy „dachówkowo” – tak aby trochę nachodziły na siebie. Wszystkie pęczki roślin układamy w tym samym kierunku.
 

Jak zrobić wianek Zdj. nr. 5 – Kępki roślin układamy „dachówkowo”

 
Jak zakończyć wianek? Można na obu końcach drutu-bazy zrobić pętelki, do których przywiążemy ozdobna wstążkę lub koronkę (zdj. nr 6).  Jeśli wianek ma być „zamknięty” należy połączyć końcówki drutu, który służył nam za bazę – miejsce łączenia powinno być ukryte pod roślinami (zdj. nr 7 ).

Jeśli pojawią się przestrzenie, które nam „przeszkadzają” można uzupełnić je wybranymi roślinami wklejając je klejem do żywych roślin.
 

Jak zrobić wianekZdj. nr. 6 – Wianek zakończony wstążką

Jak zrobić wianekZdj. nr. 7 – Wianek “zamknięty”

Wianek dekoracyjny na drzwi lub na stół

Do tego rodzaju dekoracji jako bazy możemy użyć gotowego słomianego wianka. Wianki dostępne są w kilku rozmiarach i grubościach. I tu, tak jak w przypadku wianka na głowę również szykujemy sobie cały materiał roślinny w małe kępki.

Jeśli wianek będzie wisiał na drzwiach lub leżał na stole (np. na ozdobnym talerzu ) bazę – słomiany wianek – osłaniamy roślinami od brzegu do brzegu (pozostawiamy sam spód wianka pusty). Kępki układamy również dachówkowo, tak aby rośliny nachodziły na siebie. Używając drutu na kołku każda kępkę owijamy 2-3 razy zaciągając drut przy każdym okrążeniem.

Aby wianek był wykonany starannie, należy zwrócić uwagę by materiał techniczny (słomiany wianek) był niewidoczny. Jeśli po zakończeniu wianka pojawią się jakieś przestrzenie do ukrycia, też można je ukryć za pomocą wklejania rośli klejem do żywych roślin.

Wianek może być owity roślinnością np. w ¾ a resztę wianka możemy wykończyć np. satynową wstążką w kolorze pasującym do całości kompozycji. Można też użyć włóczki, sznurka, koronki lub np. wełnianego szalika (zdj. nr 9)

By utworzyć mocowanie do wianka, który ma wisieć na drzwiach lub ścianie, możemy użyć ozdobnej wstążki ( zdj. nr 4), koronki lub sznurka, tak aby pasował do stylu i kolorów w jakim wianek został wykonany.
 

Jak zrobić wianekZdj. nr. 8 – Wianek na stół, Zdj. nr 9 – Wianek wiszący z wykończeniem z wełnianego szalika

 
Gdy wianek ma np. wisieć pod żyrandolem naszą bazę należy ukryć całą – owijamy słomiany wianek tak aby rośliny zakryły również jego spodnią powierzchnię. Pozostała część pracy wykonujemy tak samo – układamy kępki roślin dachówkowo – tym razem dookoła bazy – po 2-3 pętelki za każdym razem zaciągając mocno drut. By móc zawiesić wianek należy dobrać rodzaj i kolor wstążki, koronki lub sznurka do stylu w jakim wianek został wykonany.

Życzę dużo wspaniałych i kolorowych pomysłów na wykonanie wianków!

Ewa Nowicka

O autorze

Ewa Nowicka

Florystka i społecznik z wyboru, członek Stowarzyszenia Florystów Polskich. Właściciel pracowni Salonik Kwiatowy Pracownia w Markach. Gdzie mogę tam jestem uczestniczę w warsztatach, szkoleniach, we wszystkich imprezach związanych z florystyka i ogrodnictwem.