Zamiokulkas zamiolistny – duża roślina doniczkowa do twojego domu

25/06/2016

 
Intensywny ciemnozielony kolor, mięsiste łodygi oraz równo rozłożone, błyszczące liście to znaki rozpoznawcze tej rośliny. Zamiokulkas zamiolistny należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). Jest rośliną kłączastą, zamieszkującą równiny wschodniej i północno-wschodniej Afryki. Jej pochodzenie sprawia, że jest wyjątkowo odporna na trudne warunki bytowe. Suchy klimat czy uboga w składniki odżywcze gleba są dla niej naturalnym środowiskiem, dlatego zamiokulkas jest rośliną łatwą w uprawie, choć bardzo trudno jest doprowadzić do jej kwitnienia. Na szczęście bez tego jest niezwykle dekoracyjna, dzięki czemu w przeciągu ostatnich kilkunastu lat zrobiła imponujacą karierę stając się popularną ozdobą polskich domów.
 


Reklama

zamioculcas

foto: floradania.dk

Pielegnacja zamiokulkasa nie jest trudna, tym bardziej, że rzadko jest atakowany przez szkodniki czy choroby. W naturze lubi towarzystwo wyższych roślin, dlatego też w uprawie nie wymaga dużego naświeltenia, a nawet – mimo afrykańskich korzeni – nie lubi ostrego światła, które może wywołać brązowe plamy na liściach. Można go z powodzeniem postawić w ciemniejszym pomieszczeniu, gdzie doskonale sobie będzie radzić.

Lubi ciepło – najlepiej czuje się w temperaturze 20-30 stopni Celsjusza, choć zimą nieco niższa temperatura nie zaszkodzi. Wtedy należy ograniczyć podlewanie. W okresie wzrostu podłoże należy utrzymywać lekko wilgotne i nie dopuszczać do przelewania – wtedy nasza piękność może zacząć chorować, tracić liście, a jej kłącza gnić. Zamiokulkas lepiej sobie poradzi z krótkotrwałym przesuszeniem, niż nadmiernym podlewaniem. Dlatego dno doniczki powinna wypełniać warstwa drenażu (keramzyt, kamyki itp.) ułatwiająca odpływ nadmiaru wody.

 

zamioculcas2

foto: floradania.dk

Zamioculcas zamiifolia bluete1Kwiat zamiokulkasa

 Sprzedając zamiokulkasa trzeba pamiętać, że jest bardzo wrażliwy na niskie temperatury. Dlatego zimą, nawet przy lekko plusowych temperaturach, niewłaściwie zabezpieczony może zginąć podczas transportu z kwiaciarni do domu klienta!

Druga sprawa, o której każdy florysta powinien wiedzieć: zamiokulkas to nie zamia. Rośliny te są podobne i niestety często mylone. Zamia (Zamia furcuracea) jest sagowcem o zupełnie innym pochodzeniu (Indie, Meksyk) i zdecydowanie trudniejsza w uprawie.

Podsumowując: zamiokulkas to świetna roślina do każdego niemal wnętrza, a zwłaszcza o nowoczesnym stylu. Doskonale wygląda i chętnie rośnie w domu czy w biurze. Piękne lśniące liście, małe wymagania i duża wytrzymałość na niekorzystne warunki to jej wielkie zalety. Warto mieć więc tę roślinę, już teraz, w swojej kwiaciarnianej ofercie.

 

zamioculcas21

foto: floradania.dk

zamia

Zamia furfuracea – roślina mylona z zamiokulkasem.

foto: floradania.dk

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl