Letnie kwiaty przywodzą na myśl słońce, ciepło i pachnącą, barwną łąkę. Ich obecność sprawia, że w pomieszczeniu jest jakby radośniej. Latem, w czasie gdy ogrody i rabaty zachwycają bogactwem kolorów, każdy chce wprowadzić choć trochę tej pogodnej atmosfery do swojego domu. Które więc kwiaty będą najlepiej pasowały do letniego bukietu lub wianka? Te, które są w kolorach lata, te które znamy z ogródka, a może te, które wabią owady zapylające?


Reklama

Poniżej zamieszczamy listę dziewięciu klasyków, które zawsze można wykorzystać w letnich aranżacjach kwiatowych. Które z nich są również dostępne w Waszych kwiaciarniach w tym czasie?

Mieczyk

Jego nazwa pochodzi od kształtu, który przypomina miecz. Symbolizuje on przede wszystkim siłę i zwycięstwo, ale równie dobrze może być symbolem miłości, jeśli skojarzymy go ze strzałą Kupidyna, która przeszywa serca kochanków. Mieczyk występuje w wielu kolorach, może być biały, czerwony, żółty, różowy, fioletowy, pomarańczowy lub kremowy. Niektóre odmiany są wielokolorowe. Jego kwiaty otaczają łodygę z różnych stron, poza tym potrafi on osiągnąć sporą wysokość, co sprawia, że jest rośliną niezwykle spektakularną i wspaniale prezentuje się w wazonie. Sadzony też w przydomowych ogródkach, może niektórym przypominać sielskie wakacje u babci 🙂

Mieczyki, zdjęcie: www.funnyhowflowersdothat.co.uk

Glorioza

Ten delikatny, kobiecy kwiat z szeroko rozłożonymi płatkami przypominających płomienie ognia, rozgrzeje każdą letnią kompozycję. Glorioza pasuje do aranżacji w wielu stylach, choć równie pięknie prezentuje się jako pojedynczy kwiat w wazonie. Kwiat ten reprezentuje ambicję i sukces, dzięki czemu jest idealnym prezentem dla kogoś rozpoczynającego nową pracę. Ciekawostką jest to, że glorioza jest narodowym kwiatem Zimbabwe.

Glorioza, zdjęcie: www.funnyhowflowersdothat.co.uk

Czosnek ozdobny

W sumie istnieje około 300 różnych odmian Allium i prawie wszystkie kwitną latem. Kwiatostan czosnku ma kształt kuli i rośnie na gładkiej łodydze. Kwiat może być większy lub mniejszy w zależności od odmiany i występować w kolorach od białego po fioletowy i niebieski. Zaletą czosnku, jako kwiatu ciętego, jest długa żywotność. Niestety nie każdy go lubi ze względu na jego ostry zapach, dlatego trzeba uważać aby nie uszkodzić łodyg i szybko wstawić je po przycięciu do wody, ponieważ to właśnie one uwalniają niepożądane aromaty.

Czosnek, zdjęcie: www.funnyhowflowersdothat.co.uk

Celozja

Ten kwiat zawsze przyciąga uwagę, zwłaszcza odmiana grzebieniasta. Swój ciekawy wygląd zawdzięcza kwiatostanowi w formie wachlarza, pokrytego mnóstwem maleńkich kwiatów układających się z każdej jego strony. Celozja pochodzi z tropikalnych rejonów Azji i Afryki. Występuje w kolorach zachodzącego słońca; najpopularniejsza jest czerwona, ale może być też pomarańczowa, żółta i różowa.

Celozja, zdjęcie: www.funnyhowflowersdothat.co.uk

Słonecznik

Nie ma chyba bardziej słonecznej rośliny od słonecznika. Ten jasny, złoty kwiat z ogromnym ciemnym środkiem, nasuwa skojarzenia ciepła, słońca i babcinego ogródka. Jego naukowa nazwa to Helianthus – połączenie starożytnego greckiego słowa helios, oznaczającego słońce i anthos, oznaczającego kwiat.

Bukiet ze słonecznikiem i celozją, zdjęcie: www.funnyhowflowersdothat.co.uk

Groszek pachnący

Ten drobny kwiatek, symbolizujący łagodność, został odkryty na Sycylii pod koniec XVII wieku. Z wyglądu niepozorny i delikatny, cechuje go słodki, przyjemny zapach. Jego kwiaty są drobne i obfite i występują w wielu kolorach, zawsze więc można dobrać odpowiedni odcień do swojej aranżacji. Do bukietu w letnich barwach, najlepiej wybrać odcienie białego, czerwonego, różowego, kremowego, kremowo-żółtego lub pomarańczowego.

Groszek pachnący, fot. ForumKwiatowe.pl

Goździk brodaty

Goździk brodaty, w języku angielskim znany jako Słodki William (ang. Sweet William) doskonale komponuje się z większością innych letnich kwiatów w bukiecie. Jego kwiaty mogą być czerwone, różowe, fioletowe lub białe, a obecnie często występują również dwukolorowe, takie jak biały z czerwonym, fioletowy z białym lub odwrotnie – czerwony z białym lub biały z fioletowym. Ta urocza roślina chętnie jest sadzona w ogrodach i rabatach, a więc kojarzona z latem. Występuje też jako kwiat cięty, którego drobne, kolorowe kwiatuszki ożywią każdy bukiet.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)
Goździk brodaty (Dianthus barbatus)

Ostróżka

Ma długie łodygi wypełnione kwiatami. Każdy z nich ma od trzech do siedmiu płatków, które mogą być w kolorze niebieskim, fioletowym, czerwonym, żółtym lub białym. Ostróżka jest wspaniałą ozdobą każdego letniego bukietu, przywołującą na myśl łąkę pełną pszczół i motyli. Delphinium jest ich ulubieńcem: jeśli tylko zdołają zlokalizować roślinę, to spędzą na niej sporo czasu ucztując i… ożywiając ją swoją obecnością.

Ostróżka, zdjęcie: www.funnyhowflowersdothat.co.uk

Dzwonek

Kwiaty dzwonka, jak sama nazwa mówi, są w kształcie dzwonu. Jest to dobrze znana roślina ogrodowa, występująca także jako kwiat cięty, dostępny w kolorach: białym, różowym, fioletowym. Podobnie jak ostróżka dzwonek wabi trzmiele i motyle, dlatego świetnie się sprawdzi w bukiecie w polnym stylu. Dzwonki w naturze rosną na łąkach, w lasach i w górach. Na pewno niejeden z Was spotkał go na swojej drodze podczas letniej wycieczki. Czyż nie jest to idealny kwiatek do letniej kompozycji?

Bukiet z ostróżką i dzwonkiem, zdjęcie: www.funnyhowflowersdothat.co.uk
Dzwonek, zdjęcie: www.funnyhowflowersdothat.co.uk

Źródło: www.funnyhowflowersdothat.co.uk

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl