Jeśli ktoś nas zapyta, za co kochamy kwitnącą łąkę, ogród czy las, wielu odpowie, że za kolory. Kolory są bowiem nierozerwalnie związane z kwiatami i naturą, a florysta powinien po mistrzowsku posługiwać się nimi, by tworzyć ciekawe kompozycje. Teoria barw wskazuje nam sposoby ich łączenia, a wszystko po to, by osiągnąć zamierzony efekt. Barwy bowiem działają na człowieka na poziomie fizjologicznym, psychologicznym, ale także oddziałują fizycznie i wzbudzają określone reakcje. Barwy postrzegane są przez nas indywidualnie. Postrzeganie i preferencje kolorystyczne kwiatów są sprawą indywidualną. Dlatego warto się jednak zastanowić, jak dobór barw wpływa na odbiór kompozycji florystycznej.


Reklama

W najnowszym numerze dwumiesięcznika Nasz Dom i Ogród – Flora można znaleźć 19 prac pokazanych krok po kroku, które zostały podzielone na 4 kolory: zielony, żółty, czerwony i niebieski. Autorzy kompozycji, mistrzowie florystyki, w dziale Raz, dwa, trzy stworzyli piękne kompozycje. Można podpatrzeć zarówno ciekawy bukiet, jak i kompozycję na stół czy ladę hotelową. Jest też kilka propozycji na prezent oraz na taras.

Pojemniki, robione czy kupione? Takie pytanie zadaliśmy mistrzom florystyki, którzy edukują przyszłe pokolenia florystyczne w naszym kraju. Jesteście ciekawi, co odpowiedzieli? Koniecznie zajrzyjcie do nowego wydania czasopisma. Wypowiedzi są poprzeplatane atrakcyjnymi zdjęciami kompozycji, albo właśnie w pojemnikach robionych, albo w kupionych. A Wy jakich pojemników najczęściej używacie w codziennej pracy?

W numerze także piękny materiał z kompozycjami, w których królują pelargonie. Kwiaty kojarzone często z babcinymi parapetami są wykorzystywane obecnie przez młode pokolenia, można nawet rzec, że przez wszystkich, którzy ten kwiat docenili i poznali. Feeria barw, odmian naprawdę daje duże pole do manewru.

W cyklu ABC Florysty, autorka Agnieszka Mitko-Kominek, opowiedziała tym razem o gąbkach florystycznych. Rodzaje, kształty, praktyczne wskazówki. Zielona, kolorowa, sucha. Teraz już gąbka florystyczna nie ma żadnych tajemnic.

Autorka działu Z notatnika botanika, Magdalena Mularczyk pod lupę wzięła alstremerię. Wskazówki jak hodować, jak dbać oraz przede wszystkim jak wykorzystywać we florystyce. Piękne, wytrzymałe kwiaty. Używacie w swoich pracach? Anna Gierula w artykule Florysta radzi, opowiada o kolorach w kompozycjach. Jak łączyć? Czego unikać? Więcej porad w nowym numerze. Zastanawiacie się ile kosztuje otwarcie kwiaciarni? Temat ten poruszył Andrzej Dąbrowski, konsultant w biznesie florystycznym, w materiale Okiem praktyka. Od czego zacząć, co analizować, co można pominąć. Artykuł godny przeczytania.

Gdzie można kupić nowy numer? W salonach Empik, na giełdach florystycznych. Można też zadzwonić do redakcji 71 344 80 00 i zamówić bezpośrednio do domu. Dla nowych i przedłużających osób prenumeratę atrakcyjne upominki. Zapraszamy do lektury.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl