Strelicja nazywana jest rajskim ptakiem i w pełni zasługuje na ten przydomek. Jej kwiatostan rzeczywiście wygląda jak egzotyczny ptak, który tylko na chwilkę przysiadł na liściach by zaraz poderwać się do lotu. Kwiat ten jest niezwykły: z zielonej, poziomo ustawionej pochewki wyrastają pomarańczowe i ciemnoniebieskie płatki, które przypominają barwny pióropusz.


Reklama

Strelicja ma nie tylko piękne kwiaty, ale też mocne, pionowe łodygi zwieńczone okazałymi liśćmi skierowanymi ku górze, które same w sobie mają wysoką wartość dekoracyjną. Jako roślina egzotyczna doskonale wpisuje się w trend miejskiej dżungli. Dzięki niej można ożywić i podnieść energię w każdym wnętrzu i to bez względu na to czy aktualnie kwitnie czy nie.

Strelicja pochodzi z Afryki Południowej, gdzie lubi rosnąć przy brzegach rzek. Jest rośliną na tyle silną i okazałą, że zapylana jest przez ptaki, które mogą usiąść na jej mocnych kwiatach i łodygach. Do Europy przybyła na początku XVIII wieku, a jej intrygująca nazwa pochodzi od nazwiska żony angielskiego króla Jerzego III, Charlotte von Mecklenburg-Strelitz.

fot. funnyhowflowersdothat.co.uk

Dostępność na rynku

Strelicja należy do rodziny strelicjowatych i obejmuje pięć gatunków. Na rynku florystycznym najbardziej popularna jest strelicja królewska (Strelitzia reginae). Jej grube łodygi są zwieńczone dużymi, zielonymi liśćmi. Gatunek ten potrzebuje trochę czasu zanim zacznie kwitnąć, ale kiedy już to zrobi, to efekt jest olśniewający: wypuszcza wtedy charakterystyczne pomarańczowo-niebieskie kwiaty. Mniej znanym gatunkiem jest strelicja biała (Strelicja nicolai) o znacznie większych liściach. Uzyskanie kwitnienia w jej przypadku jest trudniejsze, dlatego jest traktowana raczej jako zielona, dekoracyjna roślina doniczkowa. Jest za to wytrzymała, a w miarę starzenia się liści często pojawiają się na nich prążki, które dodatkowo podnoszą jej walory dekoracyjne. Strelicja nicolai kwitnie dopiero po kilku latach, gdy osiągnie już spory rozmiar. Wydaje wtedy niebiesko-białe kwiaty. Strelicje dostępne w ofercie handlowej pochodzą zazwyczaj z regionów Morza Śródziemnego i Wysp Kanaryjskich.

Strelicja królewska - Strelitzia reginae
Strelicja królewska (Strelitzia reginae), fot. thejoyofplants.co.uk
Strelitzia_nicolai
Strelicja biała (Strelitzia nicolai), fot. thejoyofplants.co.uk
Strelicja biała kwiat
Strelitzia nicolai – kwiat
Strelicja królewska (Strelitzia reginae), ilustracja z Les liliacées (1805) autorstwa Pierre-Joseph Redouté.

Na co zwrócić uwagę kupując strelicję

  • Liczba łodyg w doniczce zależy od wieku rośliny. Najbardziej ozdobne rośliny z wieloma kwiatami mają ok. 6-8 lat i mają dużo liści.
  • Sprawdź, czy roślina ma wystarczającą ilość w pełni rozwiniętych kwiatów lub pąków, które w odpowiednich warunkach będą mogły w pełni rozkwitnąć. W przypadku rośliny bez kwiatów możesz poczekać na pierwszy pączek kilka lat.
  • W sprzedaży hurtowej praktykuje się dodawanie sztucznych kwiatów do doniczki w celach prezentacyjnych. Kupując online nie można ich odróżnić od prawdziwych.
  • Strelicja musi być zdrowa, bez szkodników i chorób. Jest podatna na takie szkodniki jak mszyce czy wełnowce, których trudno się pozbyć. W zbyt suchych warunkach może rozwinąć się przędziorek, co rozpoznamy po szarym przebarwieniu liści.

Strelicja w domu – jak pielęgnować

  • Stanowisko w pełnym słońcu sprzyja kwitnieniu.
  • Roślina może zakwitnąć nawet po 3 – 5 latach.
  • Jeśli końcówki liści staną się brązowe, to można je przyciąć. Stare, uschnięte liście i kwiaty można usunąć.
  • Należy ją obficie podlewać latem (podłoże wilgotne, ale nie mokre) i regularnie spryskiwać liście, aby zapobiec przędziorkom.
  • W okresie wegetacji raz na dwa tygodnie nawozić preparatem do roślin kwitnących.
  • Latem można umieścić ją na tarasie lub balkonie.
  • Zimą strelicja musi odpocząć aby później ponownie zakwitła. Kilka miesięcy w suchszych i chłodniejszych warunkach sprawią, że pojawią się nowe pąki. Im starsza roślina, tym więcej da nam kwiatów.

Strelicja i jej aranżacje

Strelicja doskonale wpisuje się w bieżące trendy. Z jednej strony daje nam egzotyczną zieleń wpisującą się w modny klimat miejskiej dżungli, z drugiej zaś jest to roślina z charakterem: niezależna, sama decyduje kiedy chce zakwitnąć, a jej wygląd wyróżnia ją od wszystkich innych kwiatów. Ta odrębność pasuje do rozwijającego się kierunku, w którym odrzucamy perfekcyjny wygląd by cieszyć się wolnością i niezależnością. Kształt kwiatu strelicji wygląda jak ptak w locie – czy istnieje lepszy symbol wolności? Dlatego w stylizacjach ze strelicją można sięgnąć po nieoczekiwane rozwiązania: elementy przemysłowe, odważne kolory, takie jak żółty i niebieski oraz zdecydowane wzory (linie, graffiti). Można połączyć materiały naturalne ze sztucznymi lub elementy stare z nowymi.

fot. funnyhowflowersdothat.co.uk
fot. funnyhowflowersdothat.co.uk

Na podstawie: funnyhowflowersdothat.co.uk

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl