Nazywana rajskim ptakiem w pełni zasługuje na ten przydomek – kwiatostan strelicji rzeczywiście wygląda jak egzotyczny ptak. Taki, który tylko na chwilkę przysiadł na jej liściach by zaraz poderwać się do lotu. Kwiat ten jest niezwykły: z zielonej, poziomo ustawionej pochewki wyrastają pomarańczowe i ciemnoniebieskie płatki, przypominające barwny pióropusz.

Strelicja ma nie tylko piękne kwiaty, ale też mocne, pionowe łodygi zwieńczone okazałymi liśćmi skierowanymi ku górze, które same w sobie mają wysoką wartość dekoracyjną. Jako roślina egzotyczna doskonale wpisuje się w trend miejskiej dżungli – dzięki niej można ożywić i podnieść energię w każdym wnętrzu i to bez względu na to czy aktualnie kwitnie czy nie.

Strelicja pochodzi z Afryki Południowej, gdzie lubi rosnąć przy brzegach rzek. Jest rośliną na tyle silną i okazałą, że zapylana jest przez ptaki, które mogą usiąść na jej mocnych kwiatach i łodygach. Do Europy przybyła na początku XVIII wieku, a jej intrygująca nazwa pochodzi od nazwiska żony angielskiego króla Jerzego III, Charlotte von Mecklenburg-Strelitz.

fot. funnyhowflowersdothat.co.uk

Dostępność na rynku

Strelicja należy do rodziny strelicjowatych i obejmuje pięć gatunków. Najbardziej znaną i dostępną na rynku florystycznym jest strelicja królewska – Strelitzia reginae. W podstawie roślina ta ma raczej łodygi, natomiast w koronie jest już dużo zielonych liści. Gatunek ten potrzebuje trochę czasu, zanim zacznie kwitnąć, ale kiedy już to zrobi efekt jest oszałamiający: wypuszcza wtedy charakterystyczne jaskrawopomarańczowe i niebieskie kwiaty. Mniej znanym gatunkiem jest Strelicja nicolai (strelicja biała) o znacznie większych liściach. Uzyskanie kwitnienia w jej przypadku jest trudniejsze, dlatego jest traktowana raczej jako zielona, dekoracyjna roślina doniczkowa. Jest za to wytrzymała, a w miarę starzenia się liści często pojawiają się na nich prążki, które dodatkowo podnoszą jej walory dekoracyjne. Strelicja nicolai kwitnie dopiero po kilku latach i to dopiero wtedy, gdy osiągnie spory rozmiar. Wydaje wtedy niebiesko-białe kwiaty. Warto wspomnieć, że strelicje są często importowane z regionów wokół Morza Śródziemnego i Wysp Kanaryjskich.

Kwitnąca Strelicji nicolai
Strelizia reginae, ilustracja z Les liliacées (1805) autorstwa Pierre-Joseph Redouté.

Na co zwrócić uwagę kupując strelicję

 • Liczba łodyg w doniczce zależy od wieku rośliny. Najbardziej ozdobne rośliny z wieloma kwiatami mają ok. 6-8 lat i mają też dużo liści.
 • Sprawdź, czy roślina ma wystarczającą ilość w pełni rozwiniętych kwiatów lub pąków, które w odpowiednich warunkach będą mogły w pełni rozkwitnąć. W przypadku rośliny bez kwiatów możesz poczekać na pierwszy pączek kilka lat.
 • W sprzedaży hurtowej praktykuje się dodawanie sztucznych kwiatów do doniczki ze strelicją w celach prezentacyjnych. Kupując online nie można ich odróżnić od prawdziwych.
 • Strelicja musi być zdrowa, bez szkodników i chorób. Jest podatna na szkodniki, takie jak mszyce czy wełnowce, których trudno się pozbyć. W zbyt suchych warunkach może rozwinąć się przędziorek, co rozpoznamy po szarym przebarwieniu liści.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji dla klientów

 • Stanowisko w pełnym słońcu sprzyja kwitnieniu.
 • Roślina może zakwitnąć nawet po 3 – 5 latach.
 • Jeśli końcówki liści staną się brązowe, to można je przyciąć. Stare, uschnięte liście i kwiaty można usunąć.
 • Należy ją obficie podlewać latem (podłoże wilgotne, ale nie mokre) i regularnie spryskiwać liście, aby zapobiec przędziorkom.
 • W okresie wegetacji raz na dwa tygodnie nawozić preparatem do roślin kwitnących.
 • Latem można umieścić ją na tarasie lub balkonie.
 • Zimą strelicja musi odpocząć, aby ponownie zakwitła. Kilka miesięcy w suchszych i chłodniejszych warunkach sprawią, że pojawią się nowe pąki. Im starsza roślina, tym więcej da nam kwiatów.

Wskazówki dotyczące aranżacji

Strelicja doskonale wpisuje się w bieżące trendy. Z jednej strony daje nam egzotyczną zieleń wpisującą się w modny klimat miejskiej dżungli, z drugiej zaś jest to roślina z charakterem: niezależna, sama decyduje kiedy chce zakwitnąć, a jej wygląd jest zdecydowanie inny od reszty kwiatów. Ta odrębność pasuje do rozwijającego się kierunku, w którym odrzucamy perfekcyjny wygląd by cieszyć się wolnością i niezależnością. Kształt kwiatu strelicji wygląda jak ptak w locie – czy istnieje lepszy symbol wolności? Dlatego w stylizacjach ze strelicją można sięgnąć po nieoczekiwane rozwiązania: elementy przemysłowe, odważne kolory, takie jak żółty i niebieski oraz zdecydowane wzory (linie, graffiti). Można połączyć materiały naturalne ze sztucznymi lub elementy stare z nowymi. Sami decydujemy o tym, co jest piękne.

fot. funnyhowflowersdothat.co.uk
fot. funnyhowflowersdothat.co.uk

Na podstawie: funnyhowflowersdothat.co.uk

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl